İnsan vücudunun bütünlüğü ve dış görünümü; doğuştan var olan bazı işlevsel ve estetik şekil bozuklukları ya da sonradan ortaya çıkan tümör, enfeksiyon, iş ve trafik kazaları, yanıklar veya cerrahi girişimler gibi nedenlerle bozulmuş olabilir. İnsan bedenindeki bu değişiklikler, kişinin günlük yaşamını etkileyebilir, estetik görünümünü, fonksiyonlarını ve ruh sağlığını bozabilir; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan bu sorunları düzelterek, kişinin yaşamını fonksiyonel, estetik ve ruhsal açıdan kolaylaştırarak topluma kazandıran bir tıp uzmanlık dalıdır.

“Uygulamalar” bölümünde plastik cerrahisinin ilgilendiği alanları kısaca açıklamaya çalıştım. Uygulamalar bölümünde yapılan cerrahi girişimler, kimlere uygulanabileceği ve sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Operasyonlarla ilgili olarak web sayfamızda operasyon öncesi ve sonrası görüntüler hasta mahremiyeti ve hasta hakları göz önüne alınarak yayınlanmamaktadır. Cerrahi olmaksızın yüz kırışıklıkları tedavisi, Cilt lekelerinin tedavisi, Varis ve damarsal lezyonların tedavisi, Botulinum toxin , Yumuşak doku dolgu uygulamaları, Selülit tedaisi yüz gençleştirme vb konular hakkında “Kozmetik uygulamalar” bölümünden bilgi alabilirsiniz

Bir rahatsızlığını benimle paylaşmak isteyenler "İletişim" bölümünden bana doğrudan e-mail veya telefonla ulaşabilirler, Özgeçmişim ve ilgilendiğim konular ile ilgili olarak “Dr. Baytekin hakkında” bölümünden ayrıntılı bilgi alabilirler.

Sayfamızı ziyaret eden tüm ziyaretçilerimize tekrar hoşgeldiniz diyorum. Sağlık ve güzellik dolu bir yaşam sizinle olsun.

Op. Dr. Çağhan BAYTEKİN

Çağhan Baytekin - DoktorTakvimi.com

BİZE ULAŞIN

İletişim formunu doldurun, biz sizi arayalım.

Ad Soyad :
E-Posta :

AYIN KONUSU

9 YEME HATASI VE ONLARLA BAŞ ETME YOLLARI


Gece atıştırmaları, duygusal yeme eğilimleri, abur cuburlar... Bu yeme hatalarını düzelttiğinizde kilolarınızda hızlı bir kayıp oluşacaktır.

Yemek yeme isteğinize karşı koyamamanız sizi tek başına kilolu yapmaz ya da kilo almanızı sağlamaz.sabahları kahvaltı yapmadan evden çıkmak, tv izlerken atıştırmak gibi, Bazen farketmeden yaptığınız yeme hataları size kilo aldırır. Şunu bilmelisiniz ki; küçük bir yanlış yeme alışkanlığı kilo alımına eşdeğerdir. En kötü kısmı ise, beslenmenizde neyi yanlış yaptığınızı farketmemenizdir. Burada genel olarak yapılan yeme hataları ve bunların nasıl düzeltileceğinden bahsedelim.

1.Yeme hatası: Bilinçsiz Yeme
Cornell üniveritesinde gıda psikoloğu Brian Wansink'in yaptığı bir araştırmaya göre; büyük boy tabak ve kase kullanan kişiler farkında olmadan ihtiyacından fazla yemek yemektedir. Yine aynı araştırmada büyük boy kutudan patlamış mısır yiyenlerin, küçük boydan yiyenlere göre %45 daha fazla mısır yediği ortaya çıkmıştır.
Öneri: Küçük tabaklardan yemek yiyiniz.Büyük yemek tabaklarını salata için kullanınız ve yiyeceklerinizi paketten yemekten olabildiğince kaçınınız

2.Yeme hatası: Gece Atıştırmaları
Uzmanlara göre, kilo vermek isteyen biri için gece bir şeyler yemek hiç de iyi bir fikir değil.Hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmada;sadece ne yediğinin değil,ne zaman yediğinin de önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Öneri: Diyet yapmaktan vaz mı geçelim? Yemekten sonra mutfağın gece boyunca kapalı olduğu düşüncesini kendine alışkanlık haline getir ve yemek sonrası dişlerini fırçala. Eğer acıktıysan 10dk bekle. Eğer hala açsan, daha az kalorili olan meyve veya peynir gibi yiyeceklerden küçük miktarlarda atıştır.

3.Yeme hatası: Atıştırmalar
Yeme hatalarının en sık karşılaşılanlarından biri de, gün içinde yapılan atıştırmalardır. Bunlar genelde sağlıklı besin öğelerini içermeyen, yüksek kalorili yiyeceklerdir. North Carolina üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; bunun sadece yetişkinlerde görülen bir sorun olmadığı, aynı zamanda çocukların da devamlı cips,asitli içecekler, şeker gibi sağlıksız atıştırmalar yaptığı saptanmıştır.
Öneri: ulaşabileceğiniz yerlerde genelde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun, havuç, meyve, yoğurt gibi... Kurabiye, patates cipsi gibi direnç gösteremeyeceğiniz yiyecekleri yakınınızda bulundurmayınız.

4.Yeme hatası: Kahvaltıyı atlamak
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.Malesef çoğu insan günlük işlerini ön plana alarak kahvaltı yapmayı ihmal eder.Öğünlerinizi atladığınızda,metabolizmanız daha yavaş çalışmaya başlar.Kahvaltı size günlük enerjinizin büyük bir kısmını sağlar ve atlanıldığı zaman daha sonraki öğünlerde fazlaca yenilecektir.Çinli okulçağı çocukları üzerinde yapılan bir araştırmada; sabah kahvaltısını yapmayan çocukların yapanlara oranla kilo aldığı görülmüştür.
Öneri: güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Eğer yapamazsanız, meyve, yoğurt, sütlü içecekler gibi kolay ulaşılabilecek yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

5.Yeme hatası: Duygusal yeme eğilimi
İşte kötü bir gün geçirdiniz ve eve geldiğinizde buzdolabını açtınız ve yediniz.Bu iyi bir diyet stratejisi değildir.Araştırmalar gösteriyor ki; pozitif ve negatif duygular insanları fazla yemeye itiyor ve  kilo vermenizi engelliyor.
Öneri: stresinizi atacak başka birşey bulun. Dyt Duygu Baydur der ki 'İşte stresli bir gün geçirdiyseniz, eve geldiğinizde birşeyler yemek yerine yürüyüş yapın veya sizi anlayabilen birini arayın.Bu sizi rahatlatacak ve üzerinizdeki stresi biraz olsun azaltacaktır.' Sizi mutfaktan uzak tutacak herhangi bir aktivite seçin.

6.Yeme hatası: Hızlı yeme
Hızlı yemek yediğinizde midenizle beyniniz arasındaki iletişim için yeterli zaman geçmez.Beynimiz doygunluk sinyalini yemeğe başladığımızdan 15-20dk sonra alır.Eğer siz yemeğinizi 10dk da bitirirseniz ihtiyacınızdan fazla yemeniz kaçınılmazdır. Japonya'da 3200 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada,hızlı yemekle kilolu olmak arasında ciddi bir bağ bulunmuştur.
Öneri: Yemenizi yavaşlatmak için, fiziksel olarak daha küçük ısırıklar alın, ısırıklar arasında çatalınızı masaya koyun ve her lokmayı iyice çiğnediğinizden emin olun. Ayrıca, yemek boyunca su içmek sizi yavaşlatacak ve doymuş hissetmenize yardımcı olacaktır.

7.Yeme hatası: Uykusuzluk
yeterli uyku uyuyamamanız  kilo verme hızımızı etkiler mi? Evet. Araştırmalara göre günde 5 saat ve altını uyuyanlar, 7saat ve üstünü uyuyanlara göre kilo almaya daha meyilliler
Öneri: Kendinize bir rutin oluşturun.haftasonları da dahil, her gün aynı saatlerde yatmaya ve sabah aynı saatlerde kalkmaya özen gösterin.yatak odanızı karanlık ve konforlu tutun ve yatmadan önce bilgisayardan ve tv izlemekten kaçının. Ekstra bir motivasyona ihtiyaç duyuyorsanız, ışıkları daha önceden söndürebilirsiniz.

8.Yeme hatası: Video oyunu oynamak
TV izlerken, bilgisayar başındayken, video oyunu oynarken sadece bilinçsiz atıştırmalar yapmıyorsunuz. Gençler üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki;sadece 1 saat video oyunu oynayan gençler bu sürede günün geri kalanından daha çok yiyorlar...
Öneri: Bilgisayar başında zaman geçirirken sık aralar verin. Her 15-30dk da bir ayağa kalkın ve odalar arasında gezinin.

9.Yeme hatası: Kalorili yiyecekler
abur cubur dediğimiz sağlıksız atıştırmalıklar belinizin kalınlaşmasına neden olur. Ama düşündüğümüzden daha kötü sonuçları da olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yüksek yağ ve yüksek şeker içeren besinlerin bağımlılık yarttığı bulunmuştur. Başka bir araştırmada sağlıklı besinlerin insanları mutlu ettiği ortaya çıkmıştır.
Öneri: Bu yiyecekleri hayatımızdan tamamen çıkarmaya çalışmak,onlara daha çok istek duymamıza sebep olacaktır. Kilo kaybetmek için asıl anahtar, ne istediğinizi bilmek ve bu sağlıksız atıştırmalıkları hergün değil özel zamanlarda yemeyi tercih etmek olacaktır.

Diyetisyen Duygu Baydur

KLİNİĞİMİZDEN

Dyt Duygu Baydur


Diyetisyen Duygu Baydur Hasta kabulüne başlamıştır.