Meme Estetiği

Ameliyatsız Meme Estetiği

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Nedir?

Ameliyatsız göğüs büyütme veya cerrahi olmadan meme büyütme olarak lanse edilen yöntem temelde meme dokusunun hacminin yağ veya hazır dolgu malzemeleri ile arttırılması işlemidir.

Günümüzde kişinin kendi dokusundan elde edilen yağ veya kök hücreler ile zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksyonları meme boyutunun büyütülmesi amacı ile uygulanmaktadır. Ameliyathane ortamında yapılan bu işlemler ile tatminkar sonuçlar elde etmek mümkündür. Yağ dokusunun kalıcılığı ve erken dönemdeki hacim değişiklikleri kişiye bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.

Hazır dolgu malzemeleri ile muayenehane şartlarında lokal anestezi ile meme büyütme işlemi mümkündür. Bu amaçla lineer poliamid dolgu materyalleri tercih edilmektedir. Türkiye’de sağlık bakanlığından onaylı lineer poliamid dolgu malzemesi şu an için sadece bir tanedir ve Aquafilling ismi ile piyasaya sürülmüştür.

Meme dolgusu nedir?

Aquafilling, daha önce kullanımda olan dolgu maddelerinden farklı olarak ameliyatsız meme büyütme, popo büyütme,bacak kalınlaştırma işleminin yüksek maliyet dezavantajını ortadan kaldırmıştır. Hyaluronik asid türevi dolguların kalıcılık süresi 1 ila 2 yıl ile sınırlı olduğundan kullanışlı hale gelemiyordu, ama aquafilling’in 5-8 sene kalıcılığı olduğu için ameliyattan korkan kişiler için büyük avantajlar taşımaktadır. 2004 yılından bu yana kullanılan bu dolgu maddesi ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, güvenilir olduğunu kanıtlamıştır. Mevcut dolgunun’in herhangi bir karsinojenik, teratojenik etki veya vücuda uyumsuzluk özelliği saptanmamıştır.

Ameliyatsız göğüs büyütme nasıl yapılır?

İşlem lokal anestezi altında, sadece göğüs, kalça veya bacak bölgesinin uyuşturulması ile yapılmaktadır. Genel olarak meme gelişmesi bozuklukları, asimetriler, küçüklük, popo bölgesinde küçüklük, çarpık bacak düzeltilmesinde ve ayrıca daha önce geçirilmiş ameliyattan kalan çöküntülerin düzeltilmesinde kullanılır. Aquafilling temelde sudan oluşan bir jeldir ve yumuşak dokulara yumuşaklık ve esneklik vererek bu koşulların uzun süre kalmasını sağlar.Görünür veya hissedilir bir kontur bulunmaz. İşlemin temel özelliği ameliyat sonrası iyileşme döneminin kısa olmasıdır.

Ameliyatsız meme büyütme sonrası nasıl geçer?

Hastaların ilk bir gün pansumanı olur, 2 gün yıkanması ve günlük aktiviteleri serbest bırakılır. Hcafif bir kızarıklık izlenebilir. Hastanın dikişi yoktur. Hastadan 3 hafta yüzüstü yatmaması istenir.