Yüz Bölgesi Estetiği

Estetik Boyun Germe Ameliyatı nedir?

Estetik boyun germe operasyonları tek başına olduğu gibiYüz germe işlemi ile birlikte de uygulanır. Yüz germe ameliyatında yapılan ameliyat kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılır.

Sadece Boyun germe amacı ile Kulak memesi seviyesinden başlayan insizyon kulak arkasına uzatılır, veya kimi hastalarda sadece çene altından 2 cm lik kesi ile boyun germe işlemi yapmak mümkün olabilir.

Boyundaki kırışıklıklar ve sarkma giderilir, çene açısı belirginleştirilir, gergin ve estetik bir boyun görünümü sağlanır.

Ameliyat kesisi, kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında görünür bir iz kalmaz.
Yağların çıkarılmasından sonra gevşemiş olan boyun kasları ortaya doğru yaklaştırılarak birbirine dikilir. Böylece kaslar sıkılaşmış olur ve yağlar da alındığı için sarkmadan eser kalmaz. Boyun ile çene estetik olarak birbirinden ayrı olarak görünür hale gelir.

Son zamanlarda estetik boyun germe ameliyatları için özel olarak tasarlanmış dokuları asıcı materyaller de kullanıma girmiştir. Bu malzemeler, ameliyat kesilerinin içinden sokularak yerleştirilir, üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar sayesinde dokuları tutar, yukarıya doğru çekilerek sabitlendiğinde üzerinde taşıdığı boyun dokularını yukarıda asılı olarak tutarlar.

Böylece sarkmalar da düzelmiş olur. Ancak bu yöntem gıdı altında yağ birikimi de olan hastalar için tek başına uygulandığında yeterli olmaz.

Estetik Boyun germe ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik boyun germe operasyonları uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Yapılan işlem yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Boyun cildinin altında kan birikimini önlemek amacıyla dren yerleştirilir. Dren 1 gün kalır, 1 gün sonra dren çıkarılınca hasta hastaneden ayrılabilir.

Estetik Boyun Germe ameliyatı sonrası nasıl geçer ?

Ameliyatın ardından çene altından da girişim yapılmışsa çene altına bandaj uygulanır ve bu bandaj 1 hafta kalır. Ameliyat sonrası boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilir. Ağrı rahatsız edecek derecede olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızlı bir şekilde azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık altı ay sürer. Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur. Uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan bir durum değildir.

Estetik boyun germe ameliyatından sonra ödem ve morluklardan kurtulduğunuzda boyun bölgenizde çarpıcı bir düzelme gözleyeceksiniz. Çene ile boynunuzun birbiriyle birleşmiş görünümü da ortadan kalkacaktır.