Burun Estetiği

BURUN AMELİYATI (RİNOPLASTİ)

Eğer rinoplasti düşünüyorsanız… Rinoplasti veya burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatı, tüm plastik cerrahi işlemler içinde en yaygın olanıdır. Rinoplasti burnunuzun boyutunu büyütebilir veya küçültebilir, burun ucu veya burun kemerinin çıkıklığını değiştirebilir. Ayrıca doğuştan gelen bazı anomalileri düzeltebilir ve bazı solunum problemlerini çözmeye yardım edebilir.

En uygun rinoplasti adayları

Rinoplasti görünümünüzü güzelleştirir, kendinize güveninizi artırır, fakat idealinizdeki görüntüyle birebir eşleşen bir görüntü elde edemeyebilirsiniz. Ameliyata karar vermeden önce beklentileriniz hakkında çok iyi düşünün ve cerrahınızla tartışın.

Rinoplasti için en uygun adaylar, burunlarında belirgin bir deformitesi olan ve düzelme isteyen bireylerdir. Eğer fiziksel olarak sağlıklı ve beklentileriniz gerçekçiyse, iyi bir aday olabilirsiniz. Rinoplasti, estetik hedeflere ulaşmak için veya rekonstrüktif amaçlarla yapılabilir – doğuştan gelen anomalileri veya solunum problemlerini düzeltmek gibi. Yaş, göz önünde bulundurulan bir faktördür. Birçok cerrah, gençlerde büyüme tamamlanana kadar operasyon yapmamayı tercih etmektedir – bu yaş kızlarda 15-17, erkeklerde biraz daha geçtir(17-19). Gencin sosyal ve duygusal uyumunu da dikkate almak ve gencin anne-babasının değil ama kendisinin gerçekten ne istediğinden emin olmak gerekir.

Tüm burun ameliyatları risk taşır

Rinoplasti konu ile ilgili bir cerrah tarafından yapıldığında komplikasyonlar nadir ve küçük çaplıdır. Bununla birlikte, her zaman komplikasyon olasılığı vardır ve bu komplikasyonlar, burun kanaması, anesteziye karşı reaksiyon veya çok nadiren enfeksiyondur. Hem ameliyat öncesinde hem de sonrasında cerrahınızın talimatlarını yakından takip ederek komplikasyon risklerini azaltabilirsiniz. Rinoplasti burun içinden gerçekleştirildiğinde, görünen hiçbir yara izi (skar) oluşmaz; “açık” teknik kullanıldığında veya geniş burun deliklerinin daraltılması işlemi yapıldığında, burun tabanındaki küçük fark edilmeyen yara izleri genellikle görülmez. Yaklaşık 15 hastadan birinde ikinci bir rötuş/revizyon işlem gerekebilir – örneğin, küçük bir deformite düzeltilir. Bu tür vakalar önceden tahmin edilemez ve tecrübeli cerrahların hastalarında bile ortaya çıkabilir. Düzeltme ameliyatı genellikle küçük bir ameliyattır.

Rinoplasti Ameliyatını planlamak

Sizinle doktorunuz arasındaki iletişim esastır. İlk başvurunuzda doktorunuz burnunuzun nasıl görünmesini istediğinizi soracak, burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyecek ve sizinle olasılıklar üzerine tartışacaktır. Ayrıca cerrahınız, ameliyatı ve sonuçlarını etkileyebilecek faktörleri de açıklayacaktır. Bu faktörler burnunuzun kemik ve kıkırdak yapısı, yüzünüzün şekli, derinizin kalınlığı,yaşınız ve beklentilerinizdir. Seneler önce bile olsa, daha önce geçirilmiş burun ameliyatı veya burun yaralanmanız varsa, doktorunuza söylediğinizden emin olun. Ayrıca, herhangi bir alerji ve solunum sıkıntısınız varsa, herhangi bir ilaç, vitamin veya keyif verici ilaçlar kullanıyorsanız ve sigara içiyorsanız doktorunuza bilgi verin. Aklınızdaki soruları, özellikle beklentilerinizi ve sonuçlarla ilgili endişelerinizi doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Rinoplasti Ameliyatına hazırlanmak

Cerrahınız, ameliyata nasıl hazırlanacağınızı açıklayan talimatlar verecek, yeme, içme, sigara kullanma, bazı vitaminler ve ilaçların alınması veya almaktan kaçınılması ve yüzünüzün yıkanması konusundaki ilkeleri bildirecektir. Bu önerileri dikkatle yerine getirmeniz ameliyatınızın düzgün geçmesine yardımcı olacaktır. Hazırlıklarınızı yaparken, ameliyattan sonra sizi evinize götürecek ve eğer gerekirse bir veya iki gün dışarı çıkmanıza yardım edecek birine ihtiyaç duyabileceğinizi lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Rinoplasti ameliyatınız nerede yapılacak

Rinoplasti hastanede yapılan, günübirlik veya 1 akşam hastanede kalmayı gerektiren bir ameliyattır.Ameliyat Karmaşık işlemler daha uzun sürebilirse de rinoplasti genellikle bir buçuk veya iki saat sürer. Ameliyat sırasında burun derisi destekleyici kemik ve kıkırdak çatıdan ayrılır ve ardından bu destekleyici yapıya istenen şekil verilir. Verilen şeklin yapısı sizin probleminize ve cerrahınızın tercih ettiği tekniğe bağlıdır. Son olarak cilt yeni çatının üzerine yayılır. Ameliyatı gerçekleştirecek cerrah açık ya da kapalı tekniği tercih edebilir. Bu konuda sizi önceden bilgilendirir. Kapalı teknikte tüm ameliyat aşamaları burun içerisinden yapılır. Açık teknikte ise burun deliklerini ayıran desteğin cildine kesi yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat tamamlandığında, burnunuzun yeni şeklini muhafaza etmesi için alçı konulacaktır. Hava kanallarını bölen duvar işlevi gören septumu sabitleştirmek için burun delikleri içine nazal tamponlar veya yumuşak plastik tabakalar da ihtiyaç duyulduğunda yerleştirilebilir. Ameliyat burun içinden veya kolumellaya yapılan kesiler yardımıyla yapılır. Ardından burun sırtını daraltmak amacıyla burun kemikleri bir araya getirilir. Eğer burun delikleri çok genişse, burun deliği tabanlarından küçük üçgen parçalar çıkarılarak burun delikleri küçültülebilir.

Rinoplasti Ameliyatı sonrası

Ameliyattan sonra, özellikle ilk 24 saat boyunca yüzünüzde şişlik hissedeceksiniz, burnunuzda hafif, başınızda künt bir ağrı olabilir. Burun içinde tamponlar nefes almanızı engelleyecektir, lütfen tamponları kurcalamayınız. Ortaya çıkacak herhangi bir rahatsızlığı doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlarla kontrol edebilirsiniz. İlk gün başınızı yüksekte tutarak yatakta kalın (tuvalete gitmek dışında). Gözlerinizin çevresindeki şişlik ve morluğun başlangıçta arttığını, iki-üç gün içinde en yüksek düzeye ulaştığını fark edeceksiniz. Soğuk kompres uygulaması şişliği azaltır ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Her durumda göründüğünüzden daha iyi hissedeceksiniz. Şişlik ve morluğun büyük kısmı iki hafta içinde ortadan kalkacaktır (Güç fark edilebilen bir miktar şişlik – başkaları fark edemez, fakat siz ve cerrahınız görürsünüz – birkaç ay içinde geçecektir). Ödeme bağlı olarak burun ucu ameliyattan hemen sonra olduğundan daha kalkık görünebilir, bu ödemler geçtikten sonra düzelecek bir durumdur. Ameliyatı takiben ilk birkaç gün burun deliklerinde hafif bir sızıntı görülebilir, bu tamamen normaldir. Birkaç hafta boyunca biraz burun tıkanıklığınız olacaktır. Cerrahınız dokular iyileşirken bir hafta boyunca burnunuzu sümkürmemenizi isteyecektir. Burun içindeki tamponlar birkaç gün sonra çıkarılacak (bu işlem ağrılı değildir) ve çok daha rahat hissedeceksiniz. Ameliyat sonrası konulan alçı bir hafta sonra çıkartılacaktır, ancak bazen ikinci bir alçıya ihtiyaç duyulabilir. Burun içindeki dikişler kendiliğinden eridikleri için alınmazlar. Kolumelladaki dikişler ise (açık teknikle yapılan burun estetik ameliyatı) 5-7 gün sonra alınacaktır. Havayolunu açmak için septumun şekli veya pozisyonu değiştirilebilir. Ya da septumun sapma (deviyasyon) gösteren bölümü çıkarılabilir. Yapılan burun alçısı, oluşturulan burun şeklini korumak ve şişliğin (ödem) en aza indirgenmesi amacıyla uygulanır.

Rinoplasti Ameliyatı sonrası normale dönmek

Birçok rinoplasti hastası ameliyattan sonra yaklaşık 3-5 saat sonra ayağa kalkar ve bir hafta içinde okula veya oturularak yapılan işe dönebilir. Bununla birlikte bütünüyle eski tempoya dönmek birkaç hafta alacaktır. Cerrahınız aşamalı olarak normal aktivitenize dönmeniz için daha özel tavsiyelerde bulunacaktır. Bu tavsiyeler şunlardır: İki-üç hafta yorucu aktivitelerden kaçının (koşma, yüzme, eğilme, cinsel ilişki – kan basıncınızı artıran bir aktivite). Sekiz hafta boyunca burnunuzu darbelerden koruyun, ovmayın veya güneşte yanmasına izin vermeyin. Yüzünüzü veya saçlarınızı yıkarken veya kozmetik ürünleri kullanırken dikkatli olun. Dört hafta boyunca mecbur olmadıkça gözlük takmayın. İstediğiniz zaman kontakt lenslerinizi takabilirsiniz. Gözlük kullanıyorsanız, alçı çıkarıldığında burnunuz tamamen iyileşene kadar(6-7 hafta boyunca), doktorunuzun önerdiği şekilde gözlük kullanın.