Burun Estetiği

Doğal burun estetiği nedir ?

Eğer bir burun estetiği ameliyatı düşünüyorsanız aklınızda bir çok soru işareti vardır. Ameliyat sonrası oluşacak şekil ile ilgili olanlar bu soru işaretleri arasında öneli bir yer tutar:

  • Burnum güzel olacak mı?
  • Ameliyat olduğum belli olacak mı?
  • Çevremdekiler nasıl tepki gösterecekler ?
  • Doğal görünecek mi ?

Ameliyat öncesi rinoplasti ( burun estetiği ) olmak isteyen hastaların % 80 i doğal bir buruna sahip olmak ister, fakat karşılıklı konuşulunca her hastanın doğal olarak değerlendirdiği burun yapısının birbirinden farklı olduğunu görürsünüz. Bu çok normaldir, çünkü her bireyin yüz yapısı birbirinden farklıdır, kültürel ve sosyo kültürel yapıları birbirinden farklıdır, çevresinin güzellik anlayışları birbirinden farlıdır. Bu nedenle burun estetiğ öncesi planlama yaparken hastanın sadece burun ve yüz yapısı değil sosyolojik ve kültürel yapısı da göz önüne alınmalıdır.
Temelde burun estetiğinde yapılan eserin ( burnun) Güzel olması , evrensel standartlara uygun olması hedeflenir; Evet doğrudur, burun ve yüz yapısında tüm tarih ve milletlerce güzel ve alımlı kabul edilen sabit kriterler vardır ve bunlara dikkat edilmelidir. Fakat burun aynı zamanda kişinin yüz özellikleri ile uyumlu olmalıdır. Böylece yüzün en dikkat çekici öğelerinden birisi olan burun yüzün diğer parçaları ile bir uyumluluk gösterebilir.

Bunun yanısıra, burun kişinin  sosyokültürel, bölgesel özellikleri ile uyumlu olmadır, ve kişinin beklentileri ile uyum göstermelidir, bu sayede kişinin ve çevresinin burun yapısını kabullenmesi ve beğenmesi daha kolay olmaktadır. 

Diğer  bir deyiş ile; karşılaştığınız burun dünyanın en güzel burnu olsada sizin beklentinizi karşılamıyor ise bir sorun vardır.

Tüm bunları sağlayabilmek için hekim ile hasta arasında tam bir uyum olmalıdır, özellikle planlama aşamasında, hastanın tüm bilgileri ve beklentileri değerlendirilerek hasta ile ilgili bir plan oluşturmak önemlidir. 

Doğal burun estetiği sadece cerrahi uygulamalar ile olmaz, kişinin yapısına ve beklentilerine bağlı olarak sadece botulinum toksin kullanarak, yumuşak doku dolgu malzemeleri ile veya ipler kullanılarak ameliyatsız olarak ta iyi sonuçlar alamak mümkündür.

Doğal burun esetiğinde amaç kişiye özgün olarak planlanmış, kişinin yüz uyumunun dikkate alındığı, evrensel olarak kabul edilen burun standartlarına uygun, kişinin ve çevresinin doğal ve güzel olarak değerlendireceği bir burun şekli oluşturmaktır