Lazerle yüz gençleştirme İşlemi nedir?

Yüz derisinin yaşlanmasında diğer faktörlerin yanı sıra güneş ışığının etkisi en önemli faktördür. Yanlış güneşlenme ve koruyucu kullanmama güneş ışınlarına bağlı deri harabiyetini arttırmaktadır. Bu harabiyet açıkta olan yüz ve el sırtı cildinde daha fazladır. Güneş ışınlarının etkisi ile yüzdeki kırışıklıklar artmakta ve cildin üst katlarında güneş ve yaşlılık lekeleri oluşmaktadır.

Güneş etkisi ile hasara uğramış yüz cildinin yenilenmesinde günümüzde lazer cihazı kullanılmaktadır. Lazer ışınları ile tıpta çeşitli tedavilerin uygulanması 1960'lı yıllarda başlamıştır. Son 5 yıl içinde bilim ve teknolojideki ilerlemeler daha hassas, insan cildinde kullanılabilen cihazların geliştirilmesine yol açmıştır. 

Yüz Gençleştirmede hangi lazerler kullanılır?

 Yüz gençleştirmede aşağıdaki lazer türleri kullanılır.

a. Carbon dioxide laser : Deride oluşan iyi huylu tümörlerin çıkarılmasında, kırışıklık tedavisinde, yüz gençleştirme işleminde kullanılır. Fraksyonel olarak ve cerrahi olarak kullanılabilir. Özellikle güneş ve yaşlılık lekelerinin tedavisinde çok etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

b. Erbium YAG laser : damarsal kökenli kitlelerin çıkarılması ve yüz gençleştirme amacıyla kullanılır.

Kimler Lazer ile yüz gençleştirme için iyi bir adaydır?

Yüzdeki yara izleri, akne skarları, renk değişiklikleri, aşırı yağlı ve gözenekli ciltler Laser uygulaması sonucu tedavi edilebilmektedir. Yaşlanmaya bağlı kırışıklara sahip ciltlerde, kırışıklıkların kontrolü amacı ile kullanılmaktadır.

Lazer ışınları ile yüz gençleştirme ameliyatı dikkatle seçilmiş, başka sağlık problemi olmayan hastada, bu konuda eğitim ve deneyimi olan plastik cerrahi uzmanlarınca, alt yapısı iyi olan merkezlerde yapılmalıdır.

Lazer ile yüz gençleştirme nasıl yapılır?

 Hastalarda ameliyat öncesi uçuk olarak bilinen viral enfeksiyona karşı tedbir olarak gerekli koruyucu ilaçların kullanılması gerekir. Lazer ışınları ciltte çok yüzeyel kontrollü bir soyma oluşturarak etki ettiğinden, uygulama uzman bir hekim tarafınca uygulanmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilir. Diğer estetik cerrahi ameliyatlarında tamamlayıcı işlem olarak kullanılabilir. Bazen birkaç seans gerekli olabilir.

Fraksyonel Lazer uygulamalarında topikal anestezi ( lokal kremler) kullanılabilir.

Lazer ile yüz gençleştirme işlemi sonrası:

İşlem sonrası erken dönem genellikle rahat geçer.  İşlem yapılan  alanlarda gerginlik hissi ve hassasiyet olabilir. Hastanın işlem sonrası yapılan önerilere uyması ve güneş işınlarından korunması oluşabilecek yan etkileri azaltacaktır.

Normal yaşama dönüş?

İşlem sonrası yüzde hafif bir kızarıklık beklenmelidir, kişinin aynı gün alkol almaması, ve bölgeyi kuru tutması istenir. Ertesi gün hasta normal yaşamına dönebilir, 1 hafta sonra yüzeyel soyulmalar başlayacaktır. 10 gün sonra mikroabrazyon ile yüz cildi temizlenir.